Výlety
Poslednou a tou najzaujimavejšou časťou blogu sú výlety a kultúrne zážitky, ktoré ťa presvedčia o návšteve Ríma.
Cieľ sme mali jasný- za najkratší čas prejsť a vidieť čo najviac.

1.1. 2025
Nový rok sme začali skorým ranným budíkom. Neprišli sme predsa vylehovať. Už ráno o pol 10 sme brázdili ulicami Ríma priemo ku Koloseu. Práve táto dominanta je pre mňa fascinujúca a dokážem ju obdivovať zo všetkých strán aj niekoľko minút.
Následne sme sa presunuli ku Španielskym schodom, ktoré sme si v rámci rannej rozcvičky aj vybehli.
ODPORÚČANIE: Oplatí sa vstať skôr! Ak si chceš vychutnať prebúdzajúce sa mesto, toto je moja rada! Je zaujímavé prechádzať sa prázdnymi a tichými uličkami tak navšzevovaného mesta, ako je Rím.

Hlavným programom prvého dňa v roku, bol kurz varenia. Naučiť sa variť pravé talianske cestoviny v pravom talianskom meste- absolútny sen! Bola to obohacujúca a nezabudnuteľná skúsenosť. Každý z nás dostal svoje ingrediencie, misku a potrebný materiál. Vypracovali sme si cesto a začali s tvorbou dvoch typov cestovín: raviola a fettuccine. No a výsledok? Posúdenie nechám na teba:)


Po gastronomickom zážitku sme pomaly, ale isto kráčali ku unikátnej fontáne, Fantáne di Trevi. Ihneď sme sa zaradili do radu a verili, že sa k nej dostaneme pekne zblízka. Hoci bol rad dlhý, stálo to za to! No a našou poslednou úlohou, podľa povery, bolo hodiť si mincu a niečo si priať.
V tento deň nás čakala posledná rímska pamianka- Panteón na Piaza della Rotonda.
Ako sme ukončili náš prvý plnohodnotný deň v Ríme? Fantastickou večerou uprostred nočného mesta.
INFORMÁCIA OHĽADOM KURZU: Kurz ma vyšiel 59 eur na osobu, čo je skvělá cena na to všetko, čo sme tam zažili. Nielenže sa naučíš robiť talianské cestoviny, ty si ich aj zješ a na záver dostaneš sladký ddezert. Strávili sme tam plnohodnotné 3 hodiny- vrelo odporúčam!

2.1. 2025
Na druhý deň sme si pripravila taktiež pestrý program. Ráno sme začali pekne z ostra a zavítali sme do Musei Vaticana. Ver mi, pokiaľ ťa zaujíma umenie, kultúra a história, stráviš tu nejaký ten čas ako my.
Vatikánske múzeum je neskutočne pestré a obrovské preto odporúčam používať mapku, ktorú dostaneš pri vstupe. Nezabudneš tak na žiadnu časť a zákutie múzea. O tomto zážitku by som mohla písať slohovú prácu, a tak som sa rozhodla vybrať 3 hlavné veci, ktoré ma najviac zaujali.

1.STAROVEKÝ EGYPT
Celé obdobie Starovekého Egypta bolo neskutočne fascinujúce a úchvatné. To, čo ma zaujalo zo všetkého najviac boli sarkofáry a mumifikácia.
Veľa sme si aj prečítali a zastavili sme sa pri sarkofágu, z 2. dynastie, kde sa písalo o procese a rituále pochovávania. Dodnes som milo zarazená, ako to mali do detailu premyslené.
Začali tým, že vybrali z tela všetky vnútorné orgány (žalúdok, plúca, pečeň a črevá), vypustili telesné tekutiny, očistili ho a na 40 dní vložili do soli, čo spôsobilo absolútne vysušenie. Po tomto procese telo nabalzámovali a zabalili do látky, aby sa uchovalo. Tento rituál, teda mumifikácia, trvala približne 70 dní. Dočítali sme sa čosi aj o tom, že prázdne telá boli naplnené akýmisi liečivami a rastlina, aby sa zachovalo a nerozkladalo.
Ďalšou zaujímavosťou bolo obdobie 4. dynastie, kedy bol proces pochovávania obohatený uchovávaním vnútorných orgánov v malých nádobách (kanopické nádoby).

2. Perseus s hlavou medúzy
Určite si počul/a o príbehu s Medúzou z obdobia starogréckej mytológie. Veľmi ma to zaujalo, nielen stvárnenie sochy, ale aj samotný príbeh.
ZAUJÍMAVOSŤ: Na prvý pohľad mi prišlo celkové stvárneni Medúzy veľmi zvláštne. Ide totiž o extrémne škaredý zjav. A prečo? Je pravda, že takto nevyzerala. Mala sklenené oči, namiesto vlasov hadov či obrovské zuby. Priamy pohľad do jej očí premenil ostatných na kameň. Na túto podobizeň ju premenila Aténa, pretože jej neverila jej výpoveď. Tvrdila, že ju znásilnil Peseidón. Napokon bola Madúza zabitá Perseom, ktorého vyslali.
Čo táto socha zobrazuje? V skratke– ide o stvárnenia víťazstva “svetla” nad “temnotou”.


A ako ju Perseus zabil?
To ti už neprezradím:). Ale ak ťa zaujíma odpoveď na moju otázku, sleduj moje STORIES na Instagrame (alexandrarexova), kde ti v UTOROK o 17:00 prezradím odpoveď:)
3. Sixstínska kaplnka
Práve na túto časť músea čaká asi každý, kto tam je. A hoci sa do umenia nevyznám, je to niečo neskutočné! Zároveň musím dodať, že som na strop ani nedovidela a musela som si to priblížiť lupou, aby som si odniesla ten pravý zážitok.
Je neuveriteľné, čo všetko dokázal človek vytvoriť. Dodnes si pokladám otázku, ako to vôbec uskutočnili? Neboli žeriavy ani nič podobné. A predsalen je to celkom výška.
Sixtínskou kaplnkou sa naša návšteva múzea skončila a už sme mali pred sebou len jednu jedinú zástavku- Orange Garden. Po ceste sme si analyzovali zážitky z Vatikánu a na vrchole kopca si vychutnali krásny výhľad na mesto.
INFORMÁCIA OHĽADOM MÚZEA: Vstupné ma vyšlo opäť málo, a to 45 eur. Kým sme prešli takmer všetky časti múzea, strávili sme tam vyše 3 hodiny, no odniesli sme si nesmierne veľa.

Pocity po dopísaní môjho prvého cestovateľského blogu sú ako živé. Počas celého písania som si vyzualizovala moju prítomnosť v Ríme, a tak sa mi písalo jednoduchšie a autentickejšie. Teším sa z nového výtvoru a verím, že aj pre teba to bude prínosné a inšpiratívne.
Cestuj, spoznávaj a vzdelávaj sa!